zalety domow szkieletowych

Dom szkieletowy drewniany – wady i zalety

Budownictwo drewniane ma niezwykle długą i bogatą tradycję. Domy z drewna były jednymi z pierwszych konstrukcji wznoszonymi przez człowieka. Choć przez wieki architektura drewniana ustępowała miejsca innym materiałom, nigdy nie zniknęła całkowicie. W XXI wieku przeżywa nawet swój renesans, głównie za sprawą doskonale opanowanej technologii budowy domów szkieletowych.

Czym właściwie jest dom szkieletowy?

To rodzaj konstrukcji, w której nośnym elementem są drewniane słupy i belki tworząc tzw. szkielet. Ściany, stropy oraz dachy są do niego następnie przymocowywane, tworząc solidny i wytrzymały budynek. W ten sposób powstają domy jednorodzinne, szeregowe, a nawet kilkupiętrowe apartamentowce.

Technologia domów szkieletowych wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. W Polsce upowszechniła się po 1989 roku wraz z przemianami ustrojowymi i ożywieniem rynku budowlanego. Dziś bardzo wielu inwestorów wybiera ten typ zabudowy ze względu na szereg jego zalet. Jakich konkretnie? I czy drewniana konstrukcja szkieletowa ma także wady?

Zalety domów szkieletowych

Przede wszystkim dom szkieletowy jest szybki w budowie. Wszystkie elementy powstają w wyspecjalizowanych zakładach, a na placu budowy trzeba je jedynie zmontować zgodnie z projektem. Nie ma potrzeby stawiania ogromnych i skomplikowanych konstrukcji jak np. przy domach murowanych. Odpada także konieczność długiego czekania na związanie zaprawy czy wiązanie stropu. Sam montaż szkieletu często trwa zaledwie kilka tygodni.

To olbrzymia zaleta oszczędzająca czas i pieniądze. Skraca się okres zwrotu nakładów na budowę, a mieszkańcy wcześniej mogą wprowadzić się do nowego domu. Ponadto dom szkieletowy jest bardzo lekki w porównaniu z tradycyjnymi konstrukcjami murowanymi czy żelbetonowymi.

Dzięki temu obciążenie działki i konieczność budowania kosztownych fundamentów są zdecydowanie mniejsze. Prostsze fundamenty to po prostu oszczędności. Niewielki ciężar samego budynku ułatwia też ewentualną późniejszą rozbudowę czy przebudowę.

Kolejną zaletą jest ogromne zróżnicowanie projektów domów z drewnianym szkieletem. We współczesnych realizacjach architekci nie ograniczają się tylko do stylów inspirowanych budownictwem zagrodowym czy dworkowym. Domy szkieletowe mogą nawiązywać do niemal każdego nurtu, w tym awangardowego i bardzo nowoczesnego.

Ta różnorodność jest możliwa m.in. dlatego, że całą obudowę ścian i dachów (z dowolnych materiałów) niesie szkielet. W środku budynku konstrukcyjne elementy drewniane są dodatkowo zabudowywane płytami gipsowo-kartonowymi, ułatwiając aranżację i wykończenie wnętrz. Wśród różnych projektów domów szkieletowych z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

To jednak nie koniec pozytywów związanych z tym typem zabudowy. Domy szkieletowe są energooszczędne, co wiąże się z niższymi rachunkami za ogrzewanie zimą. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki specjalnej konstrukcji ścian zewnętrznych złożonych z kilku warstw różnych materiałów.

Główne wady domów szkieletowych drewnianych

Główne wady domów szkieletowych drewnianych to przede wszystkim niższa odporność na ogień w porównaniu do konstrukcji murowanych, konieczność starannej izolacji termicznej i akustycznej oraz większa podatność na wilgoć, co może prowadzić do pleśni i gnicia drewna. Dodatkowo, tego typu konstrukcje wymagają regularnej konserwacji i zastosowania wysokiej jakości materiałów, aby zapewnić trwałość.

Podsumowując domy szkieletowe drewniane mają wiele przekonujących zalet. Ich budowa jest szybka, łatwa i tańsza niż tradycyjnych obiektów murowanych. Są przy tym lekkie i ekologiczne, a także można je wznosić w niemal każdej stylistyce.